Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Felak Suresi Türkçe Oku

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul eûzu bi rabbil felak

2- Min şerri mâ halak

3- Ve min şerri gâsikın izâ vekab

4- Ve min şerrin neffâsâti fîl ukad

5- Ve min şerri hâsidin izâ hased

‘Felak’ Kelimesinin Manası ile İlgili Rivayetler:

‘Karanlığı yaran sabah’ diye tercüme edilen “Felak” kelimesi, müfessirler tarafından çeşitli şekillerde izah edilmiştir.

Abdullah b. Abbas, Abdülcebbar el-Cûlânî, Süddî, Ka´bul Ahhbar, “Felak”ın, cehennemde bir zindanın adı olduğunu belirtmişlerdir. Fakat Ebu Hureyre de Resulullah’ın onun, cehennemde ağzı kapalı bir kuyu olduğunu söylediğini rivayet etmiştir. Fakat hadis zayıf görülmüştür.

Ebu Abdurrahman el-Habli ise ‘Felak’ kelimesinin, cehennemin isimlerinden biri olduğunu ifade etmiştir. Abdullah b. Abbas ve Hasan-ı Basri nakledilen diğer bir görüşe göre ‘Felak’ demek ‘Sabah’ manasına gelmektedir. Abdullah b. Abbas tarafından nakledilen başka bir görüşe göre ‘Felak’ kelimesinden maksat ‘Yaratıklar’ kelimesidir.

Taberi ise ‘Felak’ kelimesinin Arapçada manasının ‘Sabahın karanlığı yarması’ anlamına geldiğini ve bununla birlikte bunun cehennemde bir zindanın adı da olabileceğini ve bu itibarla ‘Felak’ı genel manada anlamanın daha doğru olacağını, adına “Felak” denilen herşeyin âyetin kapsamına gireceğini söylemiştir. Çünkü bunlardan herhangi birinin kasdedildiğine dair Allah (c.c) tarafından belli bir delil yoktur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir