Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Felak Suresi Meali

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın adıyla
1- (Ey Muhammed!) De ki; (Karanlığı yarıp) sabahı ortaya çıkaran Rabb’e sığınırım.
2- Yarattığı şeylerin (her türlü) fenalığından,
3- (Karanlığıyla her şeyi) bastıran gecenin şerrinden.
4- Sihir yapmak için, düğümleri üfleyen büyücülerin (ve meşru olarak sevişenlerin aralarındaki irtibatı koparanların) şerrinden.
5- Bir de hasedini ortaya koyup gereğini yapmaya koyulduğu zaman, kıskancın şerrinden (Allah’a sığınırım).

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

Felak Suresi

Kur’ân Felak sûresiyle her türlü hurafe, büyü, kehanet ve falcılığı reddetmiş. Korkulması gereken tek varlığın, sığınılması gereken tek kaynağın ve güvenilecek tek dayanağın Allah olduğunu bildirir. Bu yönüyle Felak suresi muhakkak anlaşılması gereken ve günlük hayatımızda sıkça kullanılması gereken bir suredir.

Tartışmalı bir konu ola da esasında insan üzerinde ruhî bir takım tesirler meydana getirebilen durumlar olabilmektedir. Fakat Kur’ân’da, bu gibi tesirlerden kurtulmanın en sağlam yolunun Allah’a sığınmak olduğunu buyuruyor. Çünkü her şey üzerinde mutlak tasarrufa sahip olan ancak ve ancak O’dur, insanın ruhu bu inceliği kavrayıp Allah’a yönelince, Allah’ın rahmet tecellisi bir anda onu rahatlatır ve sözü edilen iç ve dış sıkıntılarından kurtarır. Bu şekilde Felak suresi inanan kişileri dış tesirlerin şerrinden uzak tutmuş oluyor. Allah’a sığınmak sonucu gelen sinyallerin tesirsiz kalacağını bildiriyor. Öyleyse, ruhsal sıkıntılar, depresyonlar başlayınca Felak ve Nâs sûrelerini okumak ve o şekilde Allah’a sığınmakta şifâ ve huzur bulunmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir