Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Felak Suresi İlgili Hadisler

Felâk Suresi’nin Fazileti İle İlgili Hadisler:

1- Ukbe İbnu Amir (radıyallahu anh)’dan rivayet edildiğine göre: Resûlullah (s.a.v) buyurmuşlar ki: ‘Bu gece indirilen ayetler var ya, onlar gibisi hiç görülmemiştir.’ Efendimiz’in bahsettiği bu sureler Felak ve Nas sureleridir.

2- Hz. Cabir (radıyallahu anh) ‘dan rivayet edildiğine göre: Resûlullah (s.a.v) kendisine: “Ey Cabir oku!” dedi. O da “Annem babam sana kurban olsun, ne okuyayım?” diye sordu. Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v.):” Kul eûzu bi-rabbi’l-felak ve KuI eûzu bi-rabbi’n-nas sürelerini oku!” buyurdu. O da onları okudu. Efendimiz ilaveten: ‘ Bu iki sûreyi oku, bunlar gibisini asla okuyamayacaksın!’ buyurdu.

3- Ukbe bin Âmir (radıyallahü anh) ‘dan rivayet edildiğine göre: Bir vakit Peygamber efendimizle yolculuk yaparken şiddetli bir fırtınaya tutulurlar. Efendimiz, Felâk ve Nâs sûrelerini okuyup, Ukbe bin Amir’e buyurdu; ‘Ey Ukbe, bu iki sûre ile Allaha sığın; zira Allaha hiç bir kul bunlardan daha fazîletli birşey ile sığınamaz!’

4- Hadîs-i şerîflerde buyurulmuştur ki: ‘İhlas, Felâk ve Nâs sûrelerini sabah akşam üç defa oku! Bunlar sana kâfidir.’

5- Hazret-i Âişe vâlidemiz, Peygamber efendimizin yatacağı vakit, ‘İhlâs, Felâk ve Nâs sûrelerini okuyarak, ellerine üflediğini, daha sonra da elleri ile vücudunu sıvazladığını bildirmektedir.’

6- İmâm-ı Rabbânî hazretleri de, ‘Sıkıntılı zamanlarda dört kul’leri yani kulyâ, kulhüvallahü ehad, Felâk ve Nâs sûrelerini çok okumalıdır’ buyurmuştur.

7- Felâk sûresini çok okuyan kişiye, Cenab-ı Allah’ın, kolay yollardan rızık nasip ettiği bildirilmiştir. Allah o kişiyi insanların hasedinden ve ayrıca her türlü şer ve kötülüklerden muhafaza eder.

8- Son nefesini vermekte olan kimse için bu sûre okunduğunda, rûhu bedenden rahatça ayrılır. Bu sureyi yatağa girerken okuyan kişi, cin ve şeytan şerrinden kurtulur. Yattığında vesvesesiz, korkusuz rahat bir uyku uyur.

9- Ukbe bin Âmir el-Cühenî (Radıyallahü Anh)’den rivayet edildiğine göre Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki:

‘Allah bana benzeri görülmemiş ayetler indirdi’ ve sonuna kadar Nas ve Felak surelerini okudu.’

Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), Ukbe bin Amir (Radıyallahu Anh)’e şöyle buyurdular:

‘Ya Ukbe! Şüphesiz sen Kuran’dan, Allah-u Teala’ya, Felak suresinden ne daha sevimli ne de O’nun katında gayeye daha ulaştırıcı olan hiçbir sure asla okuyamazsın.’

Rivayet edildiğine göre:

10- Günlük kılınan beş vakit namazdan sonra Felak suresini 3 defa okuyan insan, semavi belalardan ve dünyevi kazalardan korunmuş olur.

11- Felak suresini okumaya devam etmek, kişiye haset eden hasetçilerin hasedini engellemeye vesile olur.

12- Felak suresini okumaya devam eden kişiye Allah’u Teala kolay yoldan rızık nasip eder. O kişiyi insanların hasedinden ve her türlü şer ve kötülüklerden muhafaza buyurur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir