Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Felak Suresi Fazileti

Kuran-ı Kerim‘de bahsi geçtiği üzere,Cenab-ı Hak (c.c) insanı yarattığı şeylerin en mükemmeli, en güzeli olarak bir çamurdan halk etmiş ve dünyaya gelebilmesi için ana-babasını vesile kılarak alaktan (embriyo)dan yaratmıştır. İlk insanlar olan,insanların ilk babası Adem (as) ve yine insanların ilk anası olan Havva validemiz yaratıldığından bu güne şeytan ve onun havarileri (dostları) insanları küfre ve karanlığa sürüklemeye and içmiş ve bu yola kendilerini adamışlardır. Şeytanın Adem’e (as) secde etmeyip, kendini üstün görerek girmiş olduğu bu küfür yolundaki ilk günaha sevketmesi, Havva validemize cennette türlü vesveseler vererek Allah’ın yasaklamış olduğu ağaçtan bir meyve tattırmak  sureti ile  Adem(as) ve Havva validemizi cennetten attırmak sureti ile gerçekleşmiştir.

İlk peygamber olan Adem (a.s)dan son peygamber olan, tüm kainat kendi yüzü suyu hürmetine yaratılan,ümmeti olmakla müşerref olduğumuz Hz.Muhammed Mustafa (S.a.v.) zamanına kadar şeytan boş durmamış ve insanları her zaman Allah’ın emirlerinin dışında bir yola sevk etmektedir, halen de bu yolda ilerlemektedir.
Tabi ki şeytan sadece ateşten yaratılmış olan değil, Kur’an’ın ifadesi ile insanlardan ve cinlerden de olabilir. Şeytanlık bu derece ilerlemişken, Cenab-ı hak,kendisine iman eden kullarına bir yol göstermiştir elbette. İşte bu yol Kuran’ı Kerim’in son sureleri olan Felak ve Nas sureleridir.
7 Müşriklerin, peygamber efendimize olan düşmanlığı ve hiddeti o derece ileri gitmişti ki peygambere ve ona iman eden eshaba yapılmadık işkence, tadılmadık acı ve cefa bırakmadılar. Deli olup aklını kaybetsin, hastalansın diye büyü ve sihir yaptırdılar. Çünkü, kalplerinde bir haset ateşi yanıyor, Mekke’nin önde gelenleri akın akın islama koşuyordu. Her türlü yola başvurdular. Küfür ve isyanda o kadar yol aldılar ki, tüm kainata rahmet olarak gönderilen,merhamet ve şefkatte zirve timsali, ahlaklıların en ahlaklısı o yüce nebiyi öldürme planları yapmaya başladılar. Düzenledikleri bir toplantıda: “Muhammed’i her birimizin soyundan bir genç alıp, gece karanlığında öldürelim. Böylece Kureyşliler bize karşı savaş açamazlar. Çünkü;her birimizin kabilesinden bir genç var. Bize karşı cephe almaya güçleri yetmez.” diye konuşarak hain bir plan yaptılar.
İşte o gece o kutlu nebiye Felak ve Nas Sureleri vahyedildi. Cenab-ı hak şöyle buyurmaktadır:
“De ki onlara; ben, yarattığı şeylerin kötülüğünden, gece hava karanlığa erdiğinde o karanlığın kötülüğünden, düğümlere üfleyerek büyü yapan üfürükçülerin kötülüğünden, kıskanç kişinin kıskançlığının kötülüğünden, aydınlanan sabahın rabbine, sahibine sığınırım.”
“De ki onlara; ben,ister insan ister cin olsun şeytanlaşmış ve insanların kalbine kuşku salanların  kötülüğünden, insanların rabbine, hükümdarına ve ilahına sığınırım.”
İşte bu dua niteliğindeki ayet-i kerimeler ile Cenab-ı hak o azgın kafir topluluğunun planlarını alt üst etmiş ve onları büyük bir hezeyana uğratmıştı.
Cahiliyye devrinden günümüze kadar gelmekte olan, hasetçi,kin tutan, kıskanç, başkalarının huzurunu çekemeyip,onlara hain tuzaklar kurma ve büyü yaptırma yolu ile kötülük düşünen şeytanlaşmış insanlar vardır. Cenab-ı hak Felak ve Nas surelerini inanan kulların,bu kötülüklerden halas olması için vesile kılmıştır.

Felak suresini okuyan kişiler bu kötülüklerden uzak olurlar. Kalplerine huzur ve sükunet gelir. Felak suresini çok okuyan kişiye, Cenab-ı Hak, kolay  yollardan rızıklar ihsan eder. Her türlü kötülüklerden onu korur. Başımıza gelebilecek tüm bela, tehdit ve kazalara karşı önlemimizi almakla, yaratıcımız Allah’a sığınmak, alınacak en emniyetli ve en akıllı hareketimiz olacaktır. İmanlı, akıllı bir insan çok iyi bilmektedir ki, görünen ve görünmeyen, bilinen ve bilinmeyen tehlikeli olup insana korku veren hadiseler vardır.

Felak ve Nas Sureleri bu şekildeki durumlardan zarar görmemek için okunması tavsiye edilen sureler arasındadırlar.

Hastalara Okunması

Mişkâtül Mesâbih’de şu şekilde geçmektedir:
“Hasta olan kimselere dahi Felak ve Nas Sureleri okunması fayda verir. Hastaya ya kendisi okur veya başka biri  okuyabilir. 41 adet okunur. Yani 41 gün 41 kere okunması ve hastanın şifa bulması ümit edilir. İyileşme 3, 5 günde ya da 7 günde olabilir. Dertlerden kurtulmak için okunabilir. Dert bitince duaya son verilebilir, bitmezse devam edilir. Bu da 3 , 5 gün ya da 7 gün olur veya 41 gün olabilir. Aynı yağmur duası gibi, yağmur duasına çıkarlar, yağmur yağarsa bir daha yağmur duasına çıkmazlar. Yağmazsa devam ederler. Dertlerimize dua etmemiz de bunun gibidir. Vakit namazların akabinde  Felak suresini 3 kez okuyan, semavi musibetlerden ve dünyevi kazalardan korunur.”
Okumaya devam etmek, hasetçilerin hasedine adeta set çeker.
Okumaya devam eden kimseye Hz. Allah yoldan rızık ihsan eder.
Bir kimse sabah akşam 3’er defa İhlas(Kulhü), Felak ve Nas Surelerini okur ise, Allah-ü Teala o kimseyi cin ve insan şerrinden korur ve bela ve musibetler karşısında koruma altına alır. Hiç kimse ona kötülük bulaştıramaz.
Son nefesini vermekte olan kimseye bu sure okunursa ruhu bedenden sıkıntı olmadan ayrılır.
Yatağa girerken okuyan, cin ve şeytanlarda korunur. Vesvesesiz bir şekilde rahat uyur.

Sihir ve büyüyü etkisiz hale getirmek ve mel’un şeytandan korunmak için Felak ve Nas sureleri 41’er defa okunmalıdır.

Cenab-ı hak biz kullarına en güzel şekilde nasihatlerde bulunmuş ve insanoğlunun her türlü belalarda nasıl davranması gerektiğini bildirmiştir. Asıl önemli olan tüm bunları yaparken sabır ve metanet göstermektir. Şunu unutmayalım; tevkif bizden taktir Allah’tandır. Yani elinden geleni yapıp, neticesini o Yüce yaratıcıdan beklemek gerekir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir